Porady eksperta

Ortodonta


 
Ortodoncja, aparat ortodontyczny
w Centrum Stomatologicznym EURODENTALDlaczego warto prostować zgryz?
Są co najmniej dwa powody, dla których pacjenci zgłaszają się do ortodonty:

LECZNICZY
Prostowanie zębów często jest konieczne ze względów zdrowotnych. Przy niektórych wadach  krawędzie zębów górnych stykają się z dolnymi, co w efekcie powoduje ścieranie szkliwa i odsłanianie zębiny, zwiększając tym samym wrażliwość na zmiany temperatury oraz słodki i kwaśny smak. Zwiększa to także podatność zębów na próchnicę. Aparaty ortodontyczne zalecane są również przy dużym stłoczeniu zębów.

 
ESTETYCZNY
Piękny, zdrowy uśmiech jest większą ozdobą niż makijaż. Łatwiej się uśmiechać gdy nasze zęby są proste. Jeszcze kilkanaście lat temu panowało przekonanie, że ortodonta może pomóc tylko w młodym wieku. Obecnie wady zgryzu leczy się u osób trzydziesto - czterdziestoletnich, a nawet starszych. Korygując wady zgryzu poprawiamy naszą wymowę oraz opóźniamy proces starzenia się twarzy.


U małych dzieci korekta wad zgryzu przebiega z wykorzystaniem ruchomych aparatów ortodontycznych, które są idealne do leczenia wad w okresie rozwojowym. Ich działanie bazuje na wykorzystaniu sił fizjologicznych, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju narządu życia. Starannie prowadzone leczenie aparatami ruchomymi daje trwałe rezultaty. W przypadku osób starszych stosowane są stałe aparaty ortodontyczne. Leczenie przynosi doskonałe rezultaty, a po zdjęciu aparatu Pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem pokazując proste, zdrowe zęby.

Wiele osób krępuje perspektywa noszenia aparatu. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie aparat lingwalny. Ortodonta umieszcza go na zębach od strony języka, nie zaś od strony warg co sprawia, że staje się on niewidoczny.
 


alt     alt
 

alt              alt

Ortodoncja – zakładamy aparat

Dowiedz się, czego możesz się spodziewać.

Chore zęby należy najpierw wyleczyć, dopiero potem możesz umówić się na wizytę u ortodonty. Pamiętaj, że całe leczenie jest długotrwałe, czasem trzeba nosić aparat nawet dwa lata. Podczas pierwszej wizyty zalecone zostanie wykonanie zdjęcia pantomograficznego (zdjęcie to pokazuje wszystkie zęby wraz z korzeniami) oraz cefalometrycznego (zdjęcie wszystkich zębów i kości czaszki) za pomocą którego diagnozuje się wady zgryzu oraz precyzyjnie planuje leczenie.

Następnie lekarz wykonuje dokładnie pomiary oraz wycisk szczęk w specjalnej masie plastycznej, a następnie gipsowe modele uzębienia, które pomogą w zaprojektowaniu odpowiedniego aparatu. Następnie lekarz wyjaśni jak będzie przebiegało leczenie i jak długo potrwa. Przed założeniem aparatu lekarz dokładnie oczyszcza zęby pacjenta a następnie dobiera pierścienie i zamki, które przykleja na zęby. Wszystkie te zabiegi są bezbolesne. Do zamków wprowadza się specjalny drut, który spowoduje właściwe przemieszczanie się zębów. Bezpośrednio po założeniu aparatu można odczuwać dyskomfort, ale powinien on zniknąć po kilku dniach. W trakcie leczenia należy regularnie zgłaszać się na wyznaczone przez ortodontę wizyty kontrolne, co 4-6 tygodni w zależności od rodzaju aparatu.

Lekarz kontroluje wówczas postępy leczenia i reguluje siłę z jaką aparat działa na zęby. Nie wolno zaniedbywać wizyt kontrolnych. Aparat pozostawiony bez kontroli może pogłębić wadę zgryzu, zamiast ją korygować. Po zdjęciu stałego aparatu konieczne jest założenie aparatu retencyjnego, który utrzymuje prawidłową pozycję zębów po leczeniu. Są to przezroczyste szyny zakładanie na zęby od strony języka. Nosząc aparat jednym z najważniejszych elementów jest właściwa higiena jamy ustnej. Dokładne czyszczenie zębów, na których znajduje się aparat jest trudniejsze i zajmuje więcej czasu. O tym wszystkim należy wiedzieć podejmując decyzje o prostowaniu zgryzu. Efekty leczenie zwykle bywają spektakularne, ale leczenie wymaga cierpliwości i dyscypliny, przede wszystkim od pacjenta.

Więcej informacji uzyskają Państwo podczas bezpośredniej wizyty w naszym Centrum Stomatologicznym EURODENTAL.


 
Reklama