Porady eksperta


Rekonstrukcje to najtrudniejsza i zarazem najbardziej zaawansowana technologicznie dziedzina stomatologii. Nie bez dumy możemy stwierdzić, że to właśnie specjalność Centrum Stomatologicznego EURODENTAL. W naszych placówkach dokonuje się skomplikowanych ekstrakcji, a także przeprowadza zabiegi sterowanej regeneracji kości. Te skomplikowane zabiegi chirurgiczne wykonywane są pod narkozą, w obecności anestezjologa.

W dziedzinie rekonstrukcji podejmujemy się zadań z pozoru niewykonalnych. Pomaga nam w tym wiedza i doświadczenie profesora Saschy Jovanovica, wykładowcy University of California Los Angeles, School of Dentistry, wysoko cenionego w świecie operatora i implantologa, który w CS EURODENTAL konsultuje najbardziej skomplikowane przypadki.


Ekspert  odpowiada - zęby po wypadku

1. W wyniku wypadku doznałem urazu szczęki i straciłem kilka przednich zębów. Czy to prawda, że z powodu znacznego ubytku kości, jedynym ratunkiem dla mnie jest wstawienie protezy?
W sytuacji kiedy pacjent nie ma zębów jedynym rozwiązaniem jest pomoc protetyka. Nie musi to być jednak wyjmowana proteza. Istnieją metody które sprawią, że pacjent nie tylko nie będzie odczuwał dyskomfortu z powodu posiadania protezy a wygląd pracy będzie spełniał wszelkie wymogi estetyczne. Mam na myśli protezy stałe czyli korony i mosty oparte na implantach. Jeśli w wyniku urazu nastąpił ubytek kości to istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu
przeszczepu kości z talerza biodra.

2. Czy metoda pobierania kości z talerza biodrowego w celu wstawienia implantu, mało znana w Polsce jest metodą sprawdzoną na świecie?
To  jest sprawdzona metoda ,którą stosuje się na świecie już od 30 lat. Nie jest to jednak zabieg powszechnie stosowany ponieważ wymaga specjalnych warunków. Po pierwsze sali operacyjnej, po drugie dwóch zespołów operacyjnych. Tak więc tego zbiegu nie przeprowadza się w gabinetach stomatologicznych.

3. W  jaki sposób przeprowadza się taki zabieg?
Zabieg ten polega na jednoczesnym pobraniu z biodra fragmentu  kości i bezpośrednim umieszczeniu w jamie ustnej, w miejscu gdzie jest ubytek.
Jest to więc jednoczesna praca zespołu chirurga ortopedy i zespołu chirurga szczękowego.
Zabieg trwa około 2,5 godz. i oczywiście jest pod pełną kontrolą anestezjologa.

4. Czy jest to metoda bezpieczna?
Jest to zabieg chirurgiczny jak każdy inny więc można o nim mówić jak o każdym innym zabiegu. Zazwyczaj biodro goi się dłużej niż jama ustna. Okres rekonwalescencji przebiega
od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od ogólnej kondycji pacjenta.

5. Czy po  zabiegu  jest konieczne np. założenie gipsu  lub  potrzebna jest rehabilitacja  układu ruchowego?
Po zabiegu przeszczepu nie zakłada się gipsu ani nie poddaje rehabilitacji układu ruchowego.
Pacjent może odczuwać ból w obrębie pola operacyjnego przez kilka tygodni.

6. Jaka mam gwarancję, że po latach w wyniku ubytku kości w biodrze nie będę  odczuwać dolegliwości  przy chodzeniu.?
Ilość kości pobieranej przez chirurga podczas przeszczepu jest tak niewielka ze nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że ewentualne dolegliwości ortopedyczne będą wynikiem tego właśnie zabiegu. Biodro goi się dłużej niż  jama ustna.

7. Czy przeszczepiona z biodra kość  z czasem nie  utraci w szczęce swojej  stabilności, a umieszczone w niej implanty nie poluzują się  i nie trzeba będzie powtórzyć przeszczepu?
Czy przeszczep został przyjęty przez organizm wiemy bezpośrednio po zabiegu. Przyjęty przeszczep integruje się z organizmem tak, że stanowi jego całość. Nie ma więc obaw że po latach przeszczepiona kość będzie zachowywać się inaczej niż   pozostała kości w jamie ustnej.

8. Czy jest to kosztowny zabieg i czy ewentualnie  istnieją tańsze, ale alternatywne dla niego  sposoby przeszczepiania kości w celu wszczepienia implantów?
Przy dużym ubytku kości alternatywą jest proteza ruchoma. Przy małym ubytku są inne metody. Zabieg przeszczepu kości wymaga od prowadzącego ten zabieg zespołu dużej wiedzy oraz doświadczenia. Poza tym tego zabiegu nie można wykonać poza salą operacyjną. Oczywiście nie jest to tanie przedsięwzięcie lecz zważywszy na stopień trudności a co za tym idzie kwalifikacje lekarzy można stwierdzić że warto ponieść taki wysiłek finansowy ponieważ efekty są widoczne.
Mam na myśli aspekt zdrowotny jak i efekt kosmetyczny jakże ważny dla naszego zdrowia. Nie należy zapominać ze jama ustna jest pierwszym odcinkiem naszego przewodu pokarmowego w którym następuje proces gryzienia i żucia. Jeśli brakuje nam zębów nasz żołądek zmaga się z niedokładnie pogryzioną treścią.

9. Czy implanty wymagają  specjalnej pielęgnacji czy też dba się o nie dokładnie w taki sam sposób,  jak dba się o własne zęby?
I tak i nie. O zęby dbamy zawsze jednakowo czyszcząc odpowiednio dobranymi szczotkami używając nici dentystycznych, płucząc płynami przeznaczonymi do higieny jamy ustnej. Jednak jeśli ktoś komu wszczepiono implanty nie będzie mył koron na nich osadzonych nic się nie stanie, oczywiście pomijam aspekt estetyczny. Jeśli jednak nie myjemy miejsca gdzie styka się praca protetyczna z implantami to będzie kłopot .Nie ma uniwersalnej instrukcji dotyczącej pielęgnacji, ale należy pamiętać o profesjonalnych zabiegach higieny jamy ustnej, które przeprowadzają wykwalifikowane higienistki. Właśnie po takich zabiegach higienistka  uczy jak i jakimi środkami należy pielęgnować zęby i jamę ustna.

 
Reklama