Porady eksperta
Stomatologia dziecięca to jeden z obszarów naszej działalności. Od lat celem naszego Centrum Stomatologicznego, jest opieka nad najmłodszymi pacjentami na najwyższym poziomie. Przyświeca on wszystkim podejmowanym przez nas działaniom sponsoringowym i charytatywnym, jak również codziennej praktyce lekarskiej.


Zobacz, jak wygląda praktykowana przez nas stomatologia dziecięca, czyli EURODENTAL w oczach naszych  najmłodszych pacjentów.    Próchnicy można uniknąć.

Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowląt – radzi lek. stom. Agnieszka Sicińska,
Dyrektor Medyczny w Centrum Stomatologicznym EURODENTAL

Gdy dziecko karmione jest wyłącznie piersią - nie trzeba przemywać dziąseł gazikiem nasączonym wodą czy rumiankiem, gdyż jamę ustną oraz dziąsła w sposób naturalny oczyszcza ślina, która u dzieci jest wydzielana w dużych ilościach. Poza tym mleko matki ma taki skład, że nie szkodzi zębom, nawet jeśli maluch niemal całą noc jest trzymany przy piersi. Nieco inaczej sprawa wygląda u dzieci karmionych sztucznie, czy też otrzymujących już pokarmy stałe. W przypadku dzieci karmionych butelką, istnieje ryzyko wystąpienia tzw. syndromu butelki czyli  inaczej mówiąc próchnicy butelkowej. Próchnica butelkowa to próchnica okrążająca ząb u podstawy. Mamy małych pacjentów, którzy otrzymywali butelkę w nocy ze słodką kaszką.

Niektórzy rodzice wykazywali się ogromną pomysłowością i podpierali butelkę poduszkami, aby dziecko miało smoczek cały czas w buzi i mogło sączyć mleko przez długi czas. Nie muszę dodawać,  że takie postępowanie jest zabójcze dla zębów. To, jak będą wyglądać zęby dziecka zależy od rodziców, od ich rozsądku i wkładu pracy w opiekę nad dzieckiem – w odpowiednie żywienie i higienę. Próchnicy można, a nawet trzeba uniknąć. Kiedy tylko pojawią się zęby należy je dokładnie myć, na początku tylko szczotką bez pasty. Wiele dzieci cały czas coś przeżuwa, między posiłkami dostaje ciasteczka, biszkopty, batony.

Ślina nie ma czasu na naturalne oczyszczenie zębów. Między posiłkami powinny być zachowanie odstępy. Małe dziecko, które jeszcze musi być karmione w nocy, a nie jest karmione piersią, należy wyjąć z łóżeczka nakarmić i odłożyć – nie dajemy butelki w ręce, nie pozwalamy by dziecko jadło za długo. Poza tym w nocy można dać samo mleko, kaszę zarezerwujmy na śniadanie czy kolację. Jeśli dziecko nie musi już w nocy jeść – możemy podawać mu samą wodę nie gazowaną. Unikajmy słodyczy, czytajmy etykiety na produktach. Wiele serków, jogurtów jest dosładzana – wybierajmy te bez cukru. Małemu dziecku wystarczy myć zęby szczotką i wodą, starszemu – rocznemu czy dwuletniemu możemy myć już pastą pod warunkiem, że będzie to pasta dla dzieci z odpowiednią dawką fluoru. Ważne jest to, żeby zęby były starannie umyte. Dziecko samo tego nie zrobi, dlatego radzę rodzicom, aby do 10 roku życia pomagali dziecku w myciu.

Maluchy często chorują i zdarza się, że skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych lekarstw jest ciemny nalot na zębach. Czasem wystarczy po połknięcie leku umyć zęby, jednak są takie leki, które i tak spowodują przebarwienia. Jeśli dziecko ma mleczne zęby radziłabym nic z nimi nie robić. Nie warto ze względów estetycznych męczyć malucha. W przypadku zębów stałych lekarz stomatolog może już zastosować odpowiednie leczenie  i preparaty, które usuną ten defekt.

 
Reklama